Czynsze mogą wzrosnąć
Stawki za najem hal nieznacznie wzrosły w Poznaniu. Z kolei w okolicach Katowic duża podaż powierzchni doprowadziła do przecen.
Deweloperzy magazynowi zaczynają myśleć o spekulacyjnych inwestycjach, czyli o budowie bez uprzednich umów z najemcami.
– Projekty te zasilą krajowy rynek magazynowy w ciągu najbliższych dwóch lat. Niektóre spółki rozważają spekulacyjne projekty tam, gdzie jest mało dostępnej powierzchni, czyli we Wrocławiu i Poznaniu – komentuje Maciej Chmielewski, dyrektor w Dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International.
Dziś w budowie znajduje się ok. 63 tys. mkw. hal na zasadzie spekulacji. Powstają w Poznaniu, Warszawie, Trójmieście i na Dolnym Śląsku – wyliczają przedstawiciele Jones Lang LaSalle.
Na zlecenie
– Obiekty realizowane spekulacyjnie są finansowane głównie ze środków własnych deweloperów, szczególnie na początkowych etapach budowy – wyjaśnia Marzena Pobojewska, szef działu powierzchni magazynowych i logistycznych w DTZ.
Zdecydowana większość hal powstaje na konkretne zamówienie, na miarę klienta (czyli w tzw. systemie BTS). Ewentualna realizacja kolejnych projektów spekulacyjnych będzie więc zależeć od stopnia zainteresowania nowymi halami ze strony najemców.
– Na przykład firma Panattoni rozważa wybudowanie magazynów na zasadach spekulacyjnych w atrakcyjnych, rozwiniętych rejonach Polski, z dużym potencjałem. Najlepszą i najbardziej bezpieczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta