Decyduje wskaźnik procentowy lub zakres prac
Rozliczenie członków konsorcjum na podstawie ustalonego wcześniej przydziału robót i przypadającego na nie wynagrodzenia nie powinno być zakwestionowane przez organy skarbowe.
W praktyce wskazuje się na dwie zasadnicze metody rozliczania w ramach konsorcjum. Pierwsza z nich polega na rozliczeniu na podstawie przyjętego w umowie konsorcjum wskaźnika procentowego udziału członka konsorcjum w przychodach i kosztach konsorcjum, przy czym taki udział nie wynika bezpośrednio z podziału robót między członkami konsorcjum (dalej: metoda 1). Natomiast w przypadku drugiej metody, przychody i koszty ustalane są na podstawie zakresu prac przypadających na poszczególnych członków konsorcjum i związanego z tymi pracami wynagrodzenia kwotowego (dalej: metoda 2). Możliwe jest również rozliczanie metodą mieszaną, która łączy cechy obu tych metod.
1. W przypadku metody 1, zasadą jest, że każdy z członków konsorcjum partycypuje zarówno w kosztach, jak i w zyskach innego członka konsorcjum oraz, że koszty własnych prac poszczególnych członków konsorcjum są przenoszone na pozostałych konsorcjantów (zgodnie z określoną proporcją).
Zarówno w orzecznictwie sądowym, jak i w interpretacjach podatkowych, przyjmuje się, że w przypadku metody 1 zastosowanie znajdzie art. 5 ustawy o CIT. W takich sytuacjach nie ma zwykle wątpliwości, co do tego, że jest to wspólne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta