Coraz większe różnice między regionami
Podkarpackie i lubelskie radzą sobie całkiem nieźle, ale nie są w stanie pociągnąć za sobą całej Polski wschodniej, która coraz bardziej oddala się od reszty regionów.
Poziom zamożności w regionie wschodnim wynosił w 2011 r. 69,7 proc. średniej krajowej – podał ostatnio GUS. To najmniej w kraju i tyle samo co rok wcześniej.
W tym czasie najbogatszy region centralny (woj. mazowieckie i łódzkie) nieznacznie, ale jednak, poprawił pozycję – Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca sięgnął 140,4 proc. średniej krajowej (wzrost o 0,1 pkt proc.).
– Zróżnicowania międzyregionalne w 2011 r. nieznacznie się pogłębiły. W przypadku PKB na mieszkańca jest to już trzeci z kolei rok wzrostu dysproporcji – podkreśla Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision. – Od czasu wstąpienia do UE różnice między regionami spadły tylko raz, w 2008 r., co pokazuje, jak silne są naturalne tendencje do zwiększania różnic w poziomie zamożności, którym trudno przeciwdziałać – dodaje.
W 2004 r. PKB per capita w regionie wschodnim (w skład którego wchodzą woj. podlaskie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta