Pokojowy pakt z pracodawcą wyklucza natychmiastowy zasiłek
ŚWIADCZENIA | Ten, kto zarejestrował się jako bezrobotny, jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Prawo do niego będzie mieć przez cały okres pozostawania na liście osób bez pracy.
Grażyna Ordak
- W związku z likwidacją stanowiska pracy duży koncern rozstał się ze mną po latach za porozumieniem stron z końcem października. Nie mam kolejnej pracy. Od kiedy mogę zarejestrować się w warszawskim urzędzie pracy i uzyskać zasiłek dla bezrobotnych? Jak długo będę go dostawać? Jak to wpływa na moje uprawnienia pracownicze? Co ze składkami społecznymi do ZUS i ubezpieczeniem zdrowotnym w tym czasie? – pyta czytelniczka.
To, w jaki sposób pracodawca rozstał się z pracownikiem, wpływa też na jego uprawnienia w zakresie zasiłku dla bezrobotnych. Nawet jeśli czytelniczka jest przekonana o pokojowym zakończeniu współpracy, warto sprawdzić w świadectwie pracy, co jest w nim zapisane. Inna bowiem będzie jej sytuacja przy zwykłym, kodeksowym porozumieniu stron, a inna, gdy wynikało ono ze zwolnień grupowych.
Ważny tryb rozstania
W ust. 3 lit. a świadectwa pracy szef podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 k.p., a przy rozwiązaniu za wypowiedzeniem – dodatkowo wskazuje stronę stosunku składającą oświadczenie woli w tej sprawie. Gdyby jednak pracodawca zwalniał czytelniczkę z przyczyn niedotyczących pracowników, jako podstawę rozstania powinien wpisać art. 30 k.p. w zw. z art. 1 lub 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta