Billboard z daniną czy bez
ROZLICZENIA | Urządzenia trwale związane z gruntem są budowlami. I tylko wtedy powinny podlegać podatkowi od nieruchomości. Fiskus niejednokrotnie żąda jednak zapłaty także od tablic reklamowych, które dają się przenieść w inne miejsce.
Problem dotyczy właścicieli i wieczystych użytkowników gruntów, na których posadowione są tablice reklamowe różnego rodzaju. Ale nie tylko. Również właściciele tego typu urządzeń, które nie są trwale związane z gruntem, nie mogą spać spokojnie. W zależności od przyjętej interpretacji może się okazać, że konieczność zapłaty podatku od nieruchomości od tych urządzeń będzie obciążać właśnie ich.
Część składowa
Na początek należy wyjaśnić przesłankę „trwałego związania z gruntem" tablic reklamowych, którą posługuje się prawo budowlane, a poprzez odesłanie zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) – również ustawodawca podatkowy.
Baner reklamowy, który jest częścią składową gruntu, staje się własnością właściciela gruntu
W tym zakresie pomocne są przepisy kodeksu cywilnego, którego art. 48 stanowi, że co do zasady do części składowych gruntu należą m.in. budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem. Częścią składową gruntu jest wszystko, co nie może być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany gruntu albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Jeżeli urządzenie reklamowe zostanie połączone z gruntem w ten sposób, że stanie się jego częścią składową, to własność nieruchomości rozciągnie się na to urządzenie reklamowe, a więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta