Ciężarna pod szczególną ochroną
OBOWIĄZKI | Brak odpowiedniej dbałości o zdrowie pracownicy w odmiennym stanie może być dla pracodawcy kosztowne. W skrajnych przypadkach grozi mu nawet pozbawieniem wolności.
Regulacje kodeksu pracy biorą pod szczególną ochronę pracownice, które oczekują przyjścia na świat swego potomka. Przejawia się to m.in. w ustanowieniu ogólnego zakazu zatrudniania kobiet spodziewających się dziecka przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia (art. 176 k.p.). Zakaz ten ma charakter powszechny i bezwzględny. Nie może zostać uchylony nawet na wniosek lub za zgodą podwładnej. Osoby odpowiedzialne za jego naruszenie powinny się liczyć z poważnymi konsekwencjami, poczynając od finansowych (kara grzywny wynosząca nawet do 30 tys. zł), a na karnych kończąc (kto świadomie naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).
Prace wzbronione
Listę prac, których nie mogą wykonywać kobiety w ciąży, określa załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta