Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokuczliwe prawo mniejszości

13 listopada 2013 | Prawo | Małgorzata Domurat
Małgorzata Domurat
źródło: materiały prasowe
Małgorzata Domurat

Ustawodawca stworzył możliwość wykorzystania sądowego upoważnienia do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia jako jednego z narzędzi tzw. szantażu korporacyjnego – wskazuje prawnik.

Prawo żądania zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia oraz ściśle powiązana z nim instytucja sądowego upoważnienia do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia są przykładami ustawowego wzmocnienia pozycji akcjonariuszy mniejszościowych – jednymi z tzw.  praw mniejszości zagwarantowanych akcjonariuszom przez ustawodawcę w Kodeksie spółek handlowych (k.s.h.). Są to też instrumenty, które mogą być wykorzystywane przez akcjonariuszy mniejszościowych – obok zaskarżania uchwał walnych zgromadzeń spółki – jako narzędzia tzw. szantażu korporacyjnego w związku z wysuwaniem przez mniejszościowych akcjonariuszy żądań przyznania im określonych korzyści w zamian za odstąpienie od działań destrukcyjnych w stosunku do spółki. Mając na uwadze, że ustawodawca nie uregulował kwestii terminu ważności sądowego upoważnienia do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, akcjonariusz mniejszościowy ma w zasięgu narzędzie, którym może dysponować w sposób dokuczliwy dla spółki i niekoniecznie zgodny z jej interesem.

Na żądanie

Zgodnie z przepisem art. 400 § 1 k.s.h. akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego spółki mogą żądać zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia poszczególnych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia. Prawo do żądania zwołania nadzwyczajnego walnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9688

Wydanie: 9688

Spis treści
Zamów abonament