Biznes dla tych, co się lubią
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Dla powstania spółki cywilnej wystarcza podpisanie stosownej umowy przez wspólników.
Działalność gospodarcza może być wykonywana w różnorodnych formach prawnych. Jedną z nich, o szczególnym charakterze, stanowi tzw. spółka cywilna. Prowadzenie biznesu w tej formie jest stosunkowo popularne. Warto w związku z tym zwrócić uwagę na wybrane korzyści oraz zagrożenia związane ze spółką cywilną, których świadomość powinien mieć każdy przedsiębiorca rozważający skorzystanie z tej formy prawnej.
Bez zdolności i osobowości
Podstawowa różnica pomiędzy spółką cywilną a innymi spółkami (np. jawną lub partnerską) polega na tym, że spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego. Tym samym nie mają do niej zastosowania przepisy kodeksu spółek handlowych. Jest ona w rzeczywistości jedynie umową kilku wspólników – przedsiębiorców, regulowaną przepisami kodeksu cywilnego (zasadniczo w art. 860–875 kodeksu cywilnego).
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki ma charakter solidarny
W konsekwencji takiego charakteru spółki cywilnej nie ma ona zdolności prawnej ani osobowości prawnej. Zdolność prawną mają jedynie wspólnicy spółki. W praktyce oznacza to, że stroną zawieranych umów nie może być spółka cywilna (jak często ma to jednak miejsce w umowach), lecz wspólnicy prowadzący wspólnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta