Jest budżetowa zgoda w Unii
FInanse | Unia Europejska ma dodatkowe pieniądze na 2013 r., budżet roczny na 2014 i porozumienie w sprawie budżetu wieloletniego na okres 2014–2020.
anna słojewska z Brukseli
We wtorek nad ranem negocjatorzy trzech unijnych instytucji – Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej – zawarli porozumienie w sprawie dodatkowych środków w budżecie na ten rok, a także uzgodnili budżet na 2014 rok.
– Trwało to 16 godzin, ale warto było – mówił Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu. Te 16 godzin to czas trwania tylko ostatniego spotkania. Ogółem maraton budżetowy trwał od marca, bo wtedy rozpoczęły się negocjacje między Radą UE (unijnymi rządami) a Parlamentem Europejskim w sprawie nowego wieloletniego budżetu 2014–2020. Ich częścią były porozumienia dotyczące dodatkowych środków na 2013, budżet na 2014, zasady wydawania pieniędzy z polityki spójności i polityki rolnej w latach 2014–2020 oraz porozumienie odnośnie do zamiaru zreformowania źródeł finansowania budżetu.
Ostatnia faza negocjacji wyjaśniła znakomitą większość problemów. Parlament Europejski chciałby jeszcze poważnej dyskusji na ten temat i ustanowienia odrębnych unijnych dochodów, a nie jak to jest obecnie – finansowania budżetu głównie ze składek państw członkowskich liczonych w relacji do produktu narodowego brutto. Na razie ma obiecaną dyskusję na ten temat. – Pozostała jeszcze kwestia powołania grupy wysokiego szczebla ds. środków własnych (źródeł finansowania budżetu – red.), ale i tu jestem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta