Przedsiębiorca ma prawo wnieść sprzeciw na czynności kontrolne
Procedury | Gdy urzędnicy prowadzą działania niezgodnie z przepisami, podatnik ma możliwość obrony. Może nie zgodzić się z nadgorliwością skarbówki. Powoduje to wstrzymanie prac przez organ, którego dotyczy składane pismo.
- W mojej firmie prowadzona jest kontrola podatkowa. Najpierw zaczęła się kontrola z urzędu skarbowego sprawdzająca rozliczenie podatku dochodowego za 2012 rok razem z podatkiem od towarów i usług za ten okres (zakład w X – wyodrębniona część przedsiębiorstwa). Teraz jeszcze – chwilę po skarbówce – zjawił się w moim drugim zakładzie w Y urząd kontroli skarbowej i chce badać też VAT, ale już za lata 2011-2012. Dowiedziałem się, że w tym przypadku można się sprzeciwić czynnościom kontrolnym. Co zawrzeć w takim sprzeciwie? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 291c ordynacji podatkowej do kontroli podatkowej podatnika, który jest przedsiębiorcą, stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, a więc przepisy art. 77 – 84d dotyczące kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
Instytucja wniesienia sprzeciwu na czynności kontrolne organu prowadzone wobec przedsiębiorcy uregulowana jest w art. 84c ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z punktem 1 tego artykułu przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów tej ustawy. W art. 84c tej ustawy ustawodawca enumeratywnie wymienił przepisy, których naruszenie przez organ kontroli może skutkować wniesieniem sprzeciwu. Są to przykładowo sytuacje, gdy: wszczęto kontrolę bez upoważnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta