Strażnicy praw
Rozporządzenie dotyczące taksy adwokackiej tylko pozornie ma charakter czysto techniczny, w istocie dotyczy praw podstawowych i narusza je w sposób niezwykle poważny – pisze prawnik.
Liczne pozytywne reakcje na felieton „Korporacja czy wciąż samorząd" przekonały mnie, że warto rozwinąć przedstawioną w nim argumentację. We wspomnianym tekście wskazywałem, że adwokatura, samorząd zawodu zaufania publicznego nie może ogłosić, jak proponowano, iż rezygnuje z walki o zmianę rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie. Dotyczy to, co pragnę wyraźnie podkreślić, zarówno spraw z urzędu, jak i z wyboru. Ewentualny podział taksy adwokackiej (przy, jak rozumiem, zachowaniu rażąco niskich stawek w sprawach z urzędu) będzie niezgodny z ustawą zasadniczą. Nie chcę już przypominać, że w obecnym stanie prawnym podobny podział w pewnym zakresie już występuje (§ 2 ust. 2 a § 19, pkt 1 rozporządzenia). Skupię się natomiast na niekonstytucyjności tego rozwiązania i dlaczego, w konsekwencji, adwokatura nie może wystąpić w roli jednego z jego aktywnych promotorów.
Rozporządzenie dotyczące taksy adwokackiej pozornie ma charakter czysto techniczny, jednak w istocie dotyczy praw podstawowych i narusza je w sposób niezwykle istotny. Proponuję wskazać tu trzy główne kategorie poszkodowanych. Pierwsza to klienci z wyboru. Druga to adwokaci świadczący pomoc prawną z urzędu. Trzecia to wreszcie klienci z urzędu. Grupę tą wymieniam jako ostatnią tylko dlatego, że, jak się okazuje, najtrudniej dostrzec, czemu rozporządzenie narusza prawa jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta