Jakich procedur dopełnić, by podzielić nieruchomość
Postępowanie | Decyzję o tym, czy podzielić grunt i w jaki sposób, podejmuje jego właściciel. Musi się jednak liczyć z obowiązującymi przepisami.
Problem:
Czytelnik jest właścicielem dużej nieruchomości. Zgłosił się do niego przedsiębiorca zainteresowany nabyciem od niego jej części z przeznaczeniem pod budowę hali magazynowej. Czytelnik pyta, jakich formalności musi dopełnić, by zbyć część tej nieruchomości.
Podstawą podziału nieruchomości jest decyzja administracyjna. Nie jest ona wymagana, gdy podział nieruchomości polega na wydzieleniu działek, które są odrębnie oznaczone w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków).
Krok 1. Sprawdź, czy możesz to zrobić
Podział musi być zgodny z ustaleniami planu miejscowego, a jeśli nie został on jeszcze uchwalony z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz z przepisami odrębnymi.
Od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Bez względu na ustalenia planu miejscowego (a gdy go nie ma niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy) podział jest możliwy m.in. w celu:
- zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę,
- wydzielenia działki, jeżeli budynek został wzniesiony na niej przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze (czyli tego, który włada nieruchomością jak właściciel i jest przekonany, że przysługuje mu takie prawo);
- wydzielenia części nieruchomości, której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta