Potrącenie sumy gwarancyjnej nie jest opóźnieniem w zapłacie
Korekta kosztów podatkowych jest uzależniona od terminu płatności ustalonego przez strony i braku zapłaty w odpowiednim czasie. W konsekwencji nie ma zastosowania do kwoty zatrzymanej na poczet zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady i gwarancji jakości.
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 29 sierpnia 2013 r. (IBPBI/2/423-641/13/PP).
Spółka zawiera z wykonawcami umowy o roboty budowlano-montażowe. W umowach wprowadzono zapisy, zgodnie z którymi z wynagrodzenia z faktury wystawionej na podstawie końcowego protokołu odbioru robót, spółka w celu zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady i gwarancji jakości zatrzyma kwotę w wysokości 3 proc. wynagrodzenia brutto należnego wykonawcy. Okres gwarancji jakości wynosi 36 miesięcy od daty podpisania końcowego protokołu odbioru wykonanych robót, a okres rękojmi za wady, który biegnie równolegle z okresem gwarancji, wynosi 12 miesięcy.
W związku z tym spółka ma wątpliwość, czy zatrzymanie danej kwoty tytułem zabezpieczenia wykonania umowy skutkuje koniecznością dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15b ustawy o CIT. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, spółka stwierdziła, że zgodnie z zasadą swobody umów kontrahenci mogą dowolnie zawierać i kształtować treść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta