Myślenie służy gospodarce
Filozofia oferuje paletę intelektualnych alternatyw. Dlatego powinna być nauczana na każdym kierunku studiów, ze szczególnym naciskiem na uczelnie ekonomiczne – twierdzi ekonomista.
Przyszłość studiów filozoficznych na wielu polskich uczelniach zdaje się stać pod znakiem zapytania. Mówiąc w skrócie, zdaniem niektórych osób są one niepraktyczne, więc nie warto w nie „inwestować". Wobec trudnej sytuacji finansowej części szkół wyższych, niżu demograficznego, wysokiego bezrobocia wśród młodzieży oraz gęstniejącej w świecie globalnym presji na tzw. twarde wyniki, zalążki podobnego myślenia będą zapewne padać na coraz bardziej podatny grunt.
Byłoby ironią, gdyby gospodarka rynkowa zlikwidowała filozofię za jej rzekomą „nieproduktywność". Bo sama w znacznej mierze jest przecież jej produktem.
Oczywiście nie dziwi, że w obronie studiów filozoficznych występuje liczne grono intelektualistów, w tym przede wszystkim samych filozofów. Zdziwić za to pewnie kogoś może moje – ekonomisty – stanowisko w tej sprawie. Otóż nie tylko uważam, że studia filozoficzne są cenne, ale dodam jeszcze, iż powinny być finansowane ze środków publicznych po to, by w drodze specjalnego przywileju wyłączyć je spod logiki rynku.
Ze środków publicznych
Przede wszystkim przypomnijmy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta