Rezygnacja z outsourcingu bez przejęcia pracowników
TRANSFER | Gdy podmiot zlecający na zewnątrz sprzątanie swoich pomieszczeń rozwiąże umowę w tym zakresie i zatrudni nowe osoby w celu wykonywania tej pracy, nie dochodzi do przejęcia pracowników dotychczasowego usługodawcy.
Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 20 stycznia 2011 r. (sprawa C-463/09).
Orzeczenie dotyczyło gminy, która rozwiązała umowę w zakresie zlecenia zewnętrznemu przedsiębiorstwu sprzątania jej pomieszczeń, zatrudniając jednocześnie własnych pracowników mających się tym zająć.
Gmina zawarła z prywatnym przedsiębiorstwem umowę o sprzątanie szkół i innych należących do niej pomieszczeń. Przedsiębiorstwo to zatrudniło nowych pracowników w celu realizacji prac na rzecz gminy. Dwa lata później gmina postanowiła rozwiązać umowę wiążącą ją z prywatnym przedsiębiorstwem i samodzielnie prowadzić prace porządkowe na terenie swoich pomieszczeń. W związku z rozwiązaniem umowy przedsiębiorstwo poinformowało zatrudnionych wykonujących prace na rzecz gminy, że z mocy prawa stali się oni pracownikami gminy. Gmina nie dopuściła tych osób do pracy, tłumacząc, że w wyniku przejęcia zadań nie nastąpiło przejście zakładu pracy. Jednocześnie sama zatrudniła pięć nowych osób do sprzątania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta