Wydatki na przegrany proces także mogą być kosztem
Koszty procesowe zwrócone stronie przeciwnej na mocy niekorzystnego dla spółki wyroku sądowego, które spełniają przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, mogą zostać przez nią odliczone od przychodu.
Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 stycznia 2014 r. (ILPB3/ 423-472/13-3/JG).
Spółka występowała jako strona pozwana w procesach sądowych przeciwko swoim pracownikom. Spory dotyczyły wysokości przysługującego im wynagrodzenia. Ze względu na rozbieżności między stawkami godzinowymi, wynikającymi z obowiązującego w przeszłości układu zbiorowego pracy a wynagrodzeniami wypłacanymi faktycznie na podstawie zawartych umów o pracę, sąd pracy uznał roszczenia pracowników. Na mocy wyroku sądu spółka została zobowiązana do zapłaty na rzecz powodów m.in. zryczałtowanych kosztów zastępstwa procesowego oraz kosztów sądowych.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zapytała, czy zapłacone koszty zastępstwa procesowego i koszty sądowe mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Spółka wskazała, że ustawa o CIT w żadnym miejscu nie wyłącza tego rodzaju wydatków z kosztów uzyskania przychodów. Koszty procesowe zostały zasądzone w związku z obroną przed roszczeniami pracowników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta