Ochronę wyznaczy centrum życiowe
Orzecznictwo | Jeżeli okoliczności wskazują, że stosunek pracy ma ścisły związek z jakimś krajem, rozpatrując możliwość wypowiedzenia, stosuje się prawo tego kraju. Nie ma znaczenia, że pracownik na stałe świadczy pracę w innym państwie.
Takie stanowisko potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 12 września 2013 r. (C-64-12).
Wyrok dotyczy dyrektora sprzedaży zatrudnionego przez niemiecką spółkę, mającą oddziały w kilku państwach europejskich. Na umowę o pracę przez 11 lat wykonywał jednak obowiązki w Holandii. Następnie spółka oświadczyła, że jego stanowisko zostanie zlikwidowane i zaproponowała angaż na innej posadzie w jednym ze swoich niemieckich oddziałów.
Pracownik nie zgodził się. Stwierdził, że do umowy o pracę stosuje się bezwzględnie obowiązujące przepisy holenderskie i na tej podstawie powołał się na tamtejsze regulacje zapewniające etatowcom większą ochronę w razie zmiany miejsca pracy. Uzasadnił to tym, że zgodnie z konwencją rzymską (obecnie rozporządzenie w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych, Rzym I) do umowy o pracę stosuje się przepisy państwa, w którym pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta