Banki muszą współpracować z prokuraturą i policją
PRZEDSIĘBIORCY | Dokonując blokady środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym, trzeba niezwłocznie zawiadomić o tym organy ścigania.
Wszystkie banki poza swoimi podstawowymi zadaniami, jak np. prowadzenie rachunków bankowych czy udzielanie kredytów i pożyczek, mają również obowiązek przeciwdziałania wykorzystywaniu swojej działalności do celów mających związek z przestępczością. Szczegółowe działania, jakie banki powinny podejmować w celu realizacji tego obowiązku, są opisane m.in. w ustawie z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także w prawie bankowym. Jednym ze sposobów walki z działalnością mającą związek z przestępczością jest blokada rachunku bankowego.
Ważne działania prewencyjne
Jeżeli bank poweźmie uzasadnione podejrzenia, że jego działalność jest wykorzystywana w celu ukrycia działań przestępczych, w tym również przestępstw skarbowych, to ma obowiązek zawiadomienia o tym prokuratora, policji albo inny właściwego organu uprawnionego do prowadzenia postępowania przygotowawczego – np. Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Obowiązek ten może zatem powstać w sytuacji, gdy pracownicy banku powezmą informację np. o oszustwie kredytowym, oszustwie gospodarczym, czy też o przedkładaniu podrobionych dokumentów w celu uzyskania kredytu czy pożyczki.
Co ważne, w przypadku ujawnienia takich przestępczych zachowań obowiązek powiadomienia o nich prokuratora czy policji ciąży nie tylko na pracownikach krajowych banków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta