Tryb z wolnej ręki nie wyklucza zmian w umowie
Co do zasady niedopuszczalna jest istotna zmiana postanowień kontraktu zawartego o udzielenie zamówienia publicznego w stosunku do treści oferty, na postawie której dokonano wyboru wykonawcy.
Stosunki gospodarcze między przedsiębiorcami, ale także między przedsiębiorcami i podmiotami publicznymi, cechują się swobodą zawierania umów. Zasada ta została wyrażona w art. 353¹ kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiała się właściwości – naturze stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Oznacza to nie tylko swobodę przy podpisywaniu kontraktu, ale także przy jego wykonywaniu – poprzez zmianę zawartej umowy za zgodą obu stron.
Ważne co w ogłoszeniu
Możliwość zmiany zawartej umowy nie zawsze będzie jednak możliwa. Zgodnie bowiem z art. 144 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej PZP) zakazana jest istotna zmiana postanowień zawartej umowy o udzielenie zamówienia publicznego w stosunku do treści oferty, na postawie której dokonano wyboru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta