Faktyczne rozliczenie czy 1/3 zobowiązania
Gdy podatnik zdecydował się na składanie deklaracji raz na kwartał i ustala wysokość zaliczek na podstawie realnych transakcji dokonanych w danym miesiącu, ma prawo podczas obliczania podatku do zapłaty za dany miesiąc uwzględnić nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym wynikającą z deklaracji za poprzedni okres rozliczeniowy.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 6 listopada 2013 r. (IPTPP2/443-616/13-5/KW).
We wniosku o interpretację podatnik poinformował, że zmierza skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 99 ust. 3 ustawy o VAT i składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne. Na podstawie art. 103 ust. 2f ustawy o VAT podatnik zdecydował się również na sposób obliczania zaliczek na podatek w wysokości odpowiadającej faktycznemu rozliczeniu za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka, o czym zawiadomi organ podatkowy na piśmie. Wnioskodawca prognozuje, że w deklaracji VAT-7D za pierwszy kwartał 2014 r. wystąpi kwota nadwyżki podatku naliczanego nad należnym. Wnioskodawca wykaże ją w tej deklaracji jako kwotę do przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy.
Wnioskodawca zwrócił się do organów podatkowych z następującym pytaniem: Czy w przypadku, gdy w deklaracji podatkowej za poprzedni kwartał wykaże nadwyżkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta