Opiekuńczy do zwrotu za kilka maili
ŚWIADCZENIA | Liczba dni, za które pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku za czas opieki nad dzieckiem, jest ograniczona w roku. Dodatkowo jakakolwiek aktywność zarobkowa w tym czasie grozi mu utratą pieniędzy.
Pracownik, który dostanie zwolnienie na opiekę nad dzieckiem czy chorym małżonkiem, może liczyć na finansowe wsparcie z ZUS – zasiłek opiekuńczy za czas osobistej pieczy nad członkiem familii. W zależności od tego, kto potrzebuje pomocy, okres wypłaty tego świadczenia jest różny. Przy opiece nad dziećmi zasiłek opiekuńczy można pobierać przez 60 dni w danym roku kalendarzowym. Gdy wymaga jej inny członek rodziny, świadczenie można pobierać maksymalnie za 14 dni w roku. Osoby uznawane za członków rodziny to małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, a także dzieci po ukończeniu 14 lat, jeżeli pozostają z opiekunem we wspólnym gospodarstwie domowym podczas choroby.
Piecza nad dzieckiem
Zgodnie z art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159) zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu oczekiwania. Teoretycznie więc pracownik może go pobierać nawet od pierwszego dnia etatowej pracy.
Jeśli potomek nie ukończył 8 lat, świadczenie to przysługuje również, gdy jest on zdrowy, ale rodzic musi się nim zająć z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta