Odsetki do ZUS i dla fiskusa liczy się inaczej
Nawet jeśli przedsiębiorca puścił przelew z zaległymi składkami społecznymi, kwota ta tylko w części reguluje należność główną i dług może wciąż rosnąć.
Mieliśmy przejściowe kłopoty z płynnością finansową i w terminie nie zapłaciliśmy składek społecznych. Po 12 dniach, po otrzymaniu płatności od kontrahenta, uregulowaliśmy należność główną. Odsetki zdecydowaliśmy się zapłacić później. Nasze wyliczenia wyglądają inaczej niż te, które zrobił ZUS. Organ twierdzi, że opłacając składki po terminie, automatycznie potrąca proporcjonalną część odsetek. Powoduje to, że wciąż mamy dług w składkach, który generuje kolejne odsetki. Czy to jest zgodne z prawem? – pyta czytelnik.
W tym wypadku ZUS ma rację i działa zgodnie z prawem. Odsetki, które nalicza się w stosunku do zaległości wobec ZUS ze składek, jak i do urzędu skarbowego z tytułu zaliczki na podatek, ustala się inaczej niż odsetki, których podstawą jest kodeks cywilny. Przede wszystkim firmy zwyczajowo ustalają kwotę długu jako należność główną i należne odsetki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta