Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mediacje i sankcje

21 lutego 2014 | Świat | Anna Słojewska
Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i niewidoczny na zdjęciu Laurent Fabius spotkali się rano z liderami opozycji, w tym Witalijem Kliczką
źródło: PAP/EPA
Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i niewidoczny na zdjęciu Laurent Fabius spotkali się rano z liderami opozycji, w tym Witalijem Kliczką

Unijni wysłannicy w Kijowie próbowali znaleźć polityczne rozwiązanie konfliktu. Wśród nich jest Radosław Sikorski.

Korespondencja z Brukseli

Trzeba było rozlewu krwi na Ukrainie i stanu bliskiego wojny domowej, żeby Unia Europejska aktywnie włączyła się w próby rozwiązania konfliktu między tamtejszym rządem i opozycją. Do Kijowa polecieli ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów – Polski, Francji i Niemiec.

Widzieli się rano z działaczami opozycji, ale przede wszystkim przeprowadzili kilkugodzinną rozmowę z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. To od niego zależy dziś, czy Ukraina pogrąży się w wojnie domowej, czy też będzie szukać politycznego kompromisu.

– Ta odpowiedzialność spoczywa na rządzących – powiedział w Brukseli William Hague, brytyjski szef dyplomacji.

Nadzwyczajne warunki

Przez cały czwartek Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier byli w Kijowie, wieczorem poinformowano o przedłużeniu ich pobytu do piątku. Pierwotnie mieli tam spędzić tylko poranek, żeby polecieć potem do Brukseli i po południu zdać relację na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

Ich spotkanie z Janukowyczem jednak przesuwano, zmieniały się miejsce i czas. Polski minister za pośrednictwem Twittera donosił: „urzędnicy panikują".

Gdy stało się jasne, że trójka ministrów nie zdąży dolecieć na czas do Brukseli, zmieniono format spotkania. Przybyli do stolicy Belgii ministrowie odbyli z przebywającą w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9770

Wydanie: 9770

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament