Niewypłacalność nie zwalnia z obowiązku korekty VAT
ZŁE DŁUGI | Ogłoszenie upadłości nie ma wpływu na zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych niesolidnego dłużnika. Nadal jest on podatnikiem i musi pomniejszyć odliczoną kwotę daniny wynikającą z niezapłaconej faktury.
Marcin Szymankiewicz
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury, dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury. Musi to zrobić w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89b ust. 1 ustawy o VAT).
Jeżeli jednak dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności, to zgodnie z art. 89b ust. 1a ustawy o VAT nie ma obowiązku korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury.
W przypadku częściowego uregulowania należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
Utrata statusu nie jest automatyczna
Organy podatkowe przyjmują, że postawienie w stan upadłości czynnego podatnika VAT nie powoduje, że traci on automatycznie status czynnego podatnika, jeżeli przez ten podmiot lub w jego imieniu wykonywane są czynności podlegające VAT.
Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego nie ograniczają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta