Brak śniegu to nie argument na odwołanie urlopu
TERMINY. Pracodawca nie musi ponosić konsekwencji tego, że w czasie zaplanowanego wypoczynku pracownika jest zła pogoda. Jeśli nie chce, nie musi zgodzić się na jego przesunięcie.
- Pracownik zaplanował urlop na drugą połowę lutego i zamierzał wyjechać w góry na narty. Na tydzień przed wakacjami oświadczył, że rezygnuje z nich, ponieważ nie ma śniegu. Pracodawca nie zgodził się na to. Co zrobić, jeśli pracownik przyjdzie do firmy? Czy etatowiec może zrzec się prawa do urlopu? – pyta czytelnik.
Pracodawca nie musi uwzględnić wniosku podwładnego co do terminu urlopu. Zatrudniony nie może zrzec się prawa do wypoczynku. Jeśli stawi się w pracy w czasie urlopu, szef nie powinien dopuścić go do wykonywania obowiązków. Gdy podwładny nie podporządkuje się temu, można rozważyć zwolnienie go z pracy z powodu niewykonywania poleceń przełożonych oraz niestosowania się do zasad organizacji pracy.
Na podstawie art. 163 k.p. urlopów należy udzielać zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski zatrudnionych i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plan podaje się do wiadomości załogi w sposób przyjęty w firmie. Nie wszyscy pracodawcy muszą jednak tworzyć taki grafik. Nie ustala się go wtedy, jeżeli zgodziła się na to zakładowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta