Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co ma feminizm do zwalczania kryzysu

07 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój | Birgitta Ohlsson
Birgitta Ohlsson
źródło: materiały prasowe
Birgitta Ohlsson

Unijny PKB mógłby wzrosnąć aż o 12 proc., gdyby stworzyć lepsze warunki dla pracy zawodowej kobiet – pisze szwedzka minister ds. Unii Europejskiej.

Fakt, że kobiety w Europie się kształcą, by potem zostać gospodyniami domowymi, jest gorszy niż drenaż mózgów. Równe szanse kobiet na rynku pracy przyczyniłyby się do wzrostu PKB bardziej niż efektywniejszy handel. Jednak ten aspekt wzrostu gospodarczego się niestety przemilcza.

Na ostatnim forum ekonomicznym w Davos zebrały się tuzy gospodarki i polityki, by dyskutować, jak uzdrowić światową gospodarkę. Przywódcy szybko rozwijających się krajów Azji i południowej Ameryki przyjechali na kontynent, który od ponad pięciu lat boryka się z kryzysem.

Przyspieszyć wzrost

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by przyspieszyć wzrost. Możliwości jest wiele. Komisja Europejska wylicza, że umowa o wolnym handlu z USA może przyczynić się do wzrostu PKB Unii o 0,5 proc. W koronach szwedzkich oznaczałoby to sumę większą niż 500 mld (235 mld zł).

Kobiety powinny być obecne na rynku pracy dla własnego dobra, ale także dlatego, że Europy nie stać na to, by mieć najlepiej na świecie wykształcone gospodynie domowe

Sprawa uproszczenia procedur sprzedaży usług na terenie UE staje się coraz ważniejsza, ponieważ to usługi są dobrem najczęściej nabywanym przez konsumentów indywidualnych i przedsiębiorstwa. Kupujemy wszystko – od usług bankowych i architektonicznych po opiekę stomatologiczną i weterynaryjną. Nadal istnieje wiele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9782

Wydanie: 9782

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament