Zysk z danego okresu czy każdy kontrakt oddzielnie
Od 1 stycznia 2014 r. wartość podstawy opodatkowania w VAT z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych powinna być liczona dla każdej z nich odrębnie.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 24 grudnia 2013 r. (IPPP1/ 443-1070/13-2/AW).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej bank świadczy m.in. usługi polegające na zawieraniu transakcji na następujących instrumentach pochodnych: kontrakty forward/futures, IRS (Interest Rate Swap), CIRS (Currency Interest Rate Swap), FRA (Forward Rate Agreement), opcje oraz OIS (Overnight Indexed Swap). Dla wskazanych kategorii transakcji, w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego do końca 2013 r., bank uzyskał indywidualną interpretację prawa podatkowego potwierdzającą stanowisko, zgodnie z którym obrót z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych powinien być ustalany jako wynik (zysk) osiągnięty przez bank w danym okresie rozliczeniowym z tytułu transakcji zrealizowanych w tym okresie na danej kategorii instrumentów pochodnych.
W związku ze zmianą od 1 stycznia 2014 r. regulacji dotyczących m.in. sposobu ustalania podstawy opodatkowania (w ustawie o VAT w miejsce art. 29 wprowadzono art. 29a), bank w stanie faktycznym tożsamym z tym, dla którego uzyskał pozytywną interpretację w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta