Co oznacza zakaz przeniesienia prokury
POSTĘPOWANIE. Prokurent nie może przenieść udzielonej mu prokury na inną osobę, a także nie może udzielić dalszych prokur.
Dopuszczenie możliwości przeniesienia prokury mogłoby doprowadzić do reprezentowania przedsiębiorcy przez osobę, której on nie zna bądź nie akceptuje, co w sposób oczywisty naruszałoby zasadę szczególnego zaufania, na której opiera się stosunek prawny pomiędzy mocodawcą-przedsiębiorcą a prokurentem. Zdanie drugie w art. 1096 k.c. wskazuje, że prokurent może ustanowić pełnomocnika do poszczególnych czynności lub czynności pewnego rodzaju. Oznacza to, że ustanowiony przez prokurenta pełnomocnik jest umocowany do dokonywania czynności prawnych objętych treścią pełnomocnictwa oczywiście w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy. Trzeba dodać, że to uprawnienie prokurenta wynika z ustawowego umocowania i przedsiębiorca nie może go wyłączyć ze skutkiem prawnym względem osób trzecich.
Kwestie odwołania i wygaśnięcia prokury reguluje art. 1097 k.c. Odwołanie prokury stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta