Jak ułatwić sobie życie w firmie
KODEKS CYWILNY | Prokura to jednostronna czynność prawna, na podstawie której przedsiębiorca-mocodawca umocowuje prokurenta do działania w jego imieniu i na jego rzecz.
Krzysztof Kozik Aleksandra Mazgajska
Prokura została uregulowana w kodeksie cywilnym w art. 1091 do art. 1099. Zgodnie z definicją ustawową jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Pod kątem charakteru prawnego prokura stanowi jednostronną czynność prawną, na podstawie, której przedsiębiorca-mocodawca umocowuje prokurenta do działania w jego imieniu i na jego rzecz, a ze względu na swoją konstrukcję stanowi szczególną formę pełnomocnictwa.
Są różnice
Cechy, które odróżniają prokurę od pełnomocnictw udzielonych na podstawie ogólnych zasad, to w szczególności:
- ograniczony krąg podmiotów posiadających legitymację czynną do udzielenia prokury, tzw. przedsiębiorca rejestrowy,
- określony ustawowo zakres umocowania prokurenta obejmujący uprawnienie do czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa
- jawność prokury przejawiająca się w obowiązku dokonania jej wpisu w rejestrze przedsiębiorców
Kto może udzielić
Prokury może udzielić przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Zatem podmiot upoważniony do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta