Znajdź chińskiego wspólnika
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Warto, by polscy przedsiębiorcy rozważyli, czy uda się spożytkować potencjał drzemiący w nie do końca wykorzystanych wzajemnych relacjach z Chinami dla prowadzonego w Polsce biznesu. Jakie warunki są za chińskim murem?
Do trzech najpowszechniej stosowanych w Chinach kontynentalnych strategii wejścia na rynek przez przedsiębiorcę zagranicznego należy:
- tworzenie przedstawicielstw,
- zakładanie spółek mieszanych (lub joint venture) oraz
- tworzenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których 100 proc. udziałów mają inwestorzy zagraniczni.
Ograniczona rola
Rola przedstawicielstw ogranicza się do świadczenia usług przede wszystkim na pierwszym etapie wchodzenia na rynek chiński. Nie posiadają one osobowości prawnej i nie mogą podejmować działań o charakterze komercyjnym. W 2010 i 2011 r. chińskie władze przyjęły szereg rozwiązań (przeprowadzanie kontroli, okresowe monitorowanie wydajności, ograniczenia w stosunku do zagranicznego personelu, większe obciążenia podatkowe), które w połączeniu z niewielkimi możliwościami rozbudowy przedstawicielstw i trudnościami z ich rozwiązaniem celem przekształcenia w spółkę, spowodowały ograniczenie praktycznego zastosowania tej formy działalności przez zagranicznych przedsiębiorców.
Z chińskim kapitałem
Drugim i najbardziej typowym sposobem wejścia na rynek chiński jest założenie spółki joint venture. Zgodnie z obowiązującymi w Chinach przepisami, spółka joint venture jest spółką z udziałem kapitału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta