Ustalenie stałej ceny waluty nie zawsze będzie korzystne
Z WOKANDY | Podatnicy, chcąc ograniczyć ryzyko kursowe związane z ich podstawową działalnością, zawierają w tym celu z bankami kontrakty opcyjne. Powinni się upewnić, czy przyjęta przez nich strategia nie kreuje ryzyk w zakresie VAT.
Spółki zawierające z instytucjami finansowymi kontrakty opcji walutowych postrzegają często tę działalność jako nabywanie usług finansowych od podmiotu profesjonalnego, najczęściej banku. Organy podatkowe prezentują jednak stanowisko, zgodnie z którym wystawienie opcji walutowych zawsze jest świadczeniem usług w rozumieniu przepisów o VAT. Nawet wtedy, gdy wystawcą jest podmiot „niefinansowy", a nabywcą bank lub inna instytucja finansowa profesjonalnie oferująca usługi w zakresie instrumentów finansowych.
Czego dotyczył spór
Ostatnio także WSA w Warszawie w nieprawomocnym wyroku z 22 stycznia 2014 r. (III SA/Wa 1767/13, relacja na podstawie ustnych motywów wyroku) utrzymał w mocy interpretację indywidualną, zgodnie z którą spółka przyjmująca na siebie zobowiązanie wykonania określonego świadczenia wynikającego z danej transakcji (wystawca opcji) będzie podatnikiem (usługodawcą) w rozumieniu przepisów o VAT. W stanie faktycznym zaprezentowanym w tej sprawie podatnik podnosił, że jego działalność obejmuje produkcję, handel i dystrybucję towarów, a kontrakty opcyjne były przez niego zawierane w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym. Spółka podnosiła, że jeżeli w toku takiej działalności wystawia opcje, to działa jako nabywca profesjonalnych usług finansowych świadczonych przez wyspecjalizowany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta