Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drugie życie Kanału Panamskiego

15 marca 2014 | Nauka | Krzysztof Urbański
źródło: Rzeczpospolita

Jedna z najważniejszych przepraw morskich świata po modernizacji podwoi swoje możliwości - pisze Krzysztof Urbański.

Krzysztof Urbański

Na placu budowy przy wejściu do kanału od strony Atlantyku stanęły właśnie masywne wrota. Zostaną zainstalowane w nowych śluzach. Każdy z elementów ma prawie 10 pięter wysokości, waży 3100 ton, a ich wyprodukowanie, transport i montaż pochłoną w sumie 34,2 mln dolarów.

Ekipy budowlane przetransportują 16 takich kolosów (po osiem na każdym końcu kanału) na swoje miejsca w śluzach.  Tam roboty umieszczą je w obudowach.

Wrota zostały dostarczone przez włoską firmę Cimolai w ramach prowadzonej już prawie od ośmiu lat przebudowy kanału. To największa modernizacja tej drogi dla statków od czasu jej powstania.

Koszt tego gigantycznego przedsięwzięcia planowany był na 5,2 mld dolarów. Dziś eksperci oceniają, że inwestycja pochłonie co najmniej 7 mld dolarów. Przebudowa kanału jest niezbędna, aby największa na świecie sztuczna droga żeglugowa nie zatkała się kompletnie. Po zakończeniu prac kanał podwoi przepustowość.

Sława budowniczego

Statki w drodze z Pacyfiku na Atlantyk (lub odwrotnie) przepływają przez  system śluz, gdzie są podnoszone do poziomu  sztucznego jeziora Gatún, a po przepłynięciu go opuszczane są ponownie do poziomu oceanu.

Kanał Panamski jest jedną z najważniejszych dróg wodnych świata. Ma ogromne znaczenie gospodarcze. Skraca drogę wodną z Europy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9789

Wydanie: 9789

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament