Squeeze out bez daniny
Przy przymusowym wykupie akcjonariuszy mniejszościowych nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Proces ten nie jest bowiem umową sprzedaży.
Wątpliwości co do tego, czy podczas przeprowadzania przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych (squeeze out) w trybie art. 418 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) pojawia się konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, mogą być związane z dopuszczalnością uznania takiego przymusowego wykupu za szczególny rodzaj umowy sprzedaży >patrz ramka. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) umowa sprzedaży jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Warto przy tym zaznaczyć, że art. 1 ustawy o PCC ustanawia jednocześnie zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Konsekwencją tego jest obciążenie podatkiem jedynie tych czynności, które zostały w nim enumeratywnie wyliczone.
Uregulowane w innych przepisach
Przy kwalifikacji czynności, które mają zostać opodatkowane PCC, należy odwołać się do przepisów regulujących daną czynność cywilnoprawną. Istota umowy sprzedaży uregulowana jest w art. 535 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Stanowi on, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Na mocy art. 555 k.c. przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz sprzedaży praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta