Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko organ decyduje, kto dostarczy przesyłkę

19 marca 2014 | Prawo | Piotr Szkudlarek
źródło: materiały prasowe
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Strona może zapewnić sobie sprawne 
doręczanie korespondencji w postępowaniu 
i nie narazić się przy tym na skutki 
domniemania doręczenia zastępczego 
– pisze prawnik.

Ustawa z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe dokonała nowelizacji obowiązujących procedur. Treść nowych przepisów zawsze sprowadza się do tego, że organ może dokonywać doręczeń przez operatora pocztowego w rozumieniu prawa pocztowego. Na przykład art. 39 kodeksu postępowania administracyjnego obecnie ma brzmienie: organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu prawa pocztowego, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy.

Nie ma monopolu, lecz  decyduje organ

Wygląda to dobrze – nie ma wszak monopolu i organ może korzystać z najlepszego  operatora pocztowego. Czy jednak najlepszy operator pocztowy dla organu i dla strony postępowania zawsze będzie tym samym operatorem?

Trzeba wyrazić wątpliwość co do tego, czy kryteria wyboru operatora pocztowego zawsze będą te same. Wydaje się, że w praktyce organ władzy publicznej przy jego wyborze kierować się będzie  ceną usług pocztowych, a strona postępowania – jakością świadczonych usług, głównie dostępnością placówek pocztowych. A z dostępnością może być różnie. Operatorzy pocztowi – z wyjątkiem operatora wyznaczonego,  którym jest obecnie Poczta Polska SA  – mogą mieć dowolną liczbę placówek w dowolnej ilości gmin, czynnych w dowolne dni i godziny. Jeśli więc organ władzy publicznej nada przesyłkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9792

Wydanie: 9792

Spis treści
Zamów abonament