Kim jest ostateczny właściciel odsetek
Krajowe spółki korzystające z zagranicznego finansowania muszą pamiętać, że przy spłacie procentu od kredytu są zobowiązane do poboru podatku u źródła w Polsce.
Robert Lipiński
Standardowa 20-proc. stawka podatku u źródła (tzw. WHT) może zostać obniżona lub podatnik może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty tego podatku m.in. pod warunkiem, że otrzymujący odsetki będzie ich ostatecznym właścicielem.
Odsetki wypłacane przez polskiego rezydenta podatkowego na rzecz podmiotu zagranicznego są według ustawy o CIT przychodem podmiotu zagranicznego osiąganym na terytorium Polski, podlegającym co do zasady opodatkowaniu podatkiem u źródła w wysokości 20 proc. Jeżeli jednak otrzymujący odsetki jest ich ostatecznym właścicielem, to istnieje możliwość obniżenia stawki podatku (nawet do zera proc.) na podstawie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zastosowania zwolnienia na podstawie dyrektywy UE (przy jednoczesnym spełnieniu innych warunków).
Preferencyjna stawka i zwolnienie
Preferencyjna stawka podatku u źródła dla odsetek wypłacanych z Polski za granicę różni się w zależności od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z państwem rezydencji podmiotu zagranicznego (dalej: umowa) i może wynosić przykładowo 15 proc. (umowa z Indiami i Chile) czy 5 proc. (umowa z Niemcami, Danią, Holandią). Umowa może również przewidywać brak opodatkowania w kraju wypłaty odsetek (umowa ze Szwecją). Od 1 lipca 2013 r. jest także możliwość zwolnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta