Izolacja uzasadniona
Ze spokojem czekam, aż Trybunał Konstytucyjny dokona oceny, czy tworząc ustawę o sprawcach szczególnie niebezpiecznych, wybraliśmy właściwe rozwiązanie – pisze minister sprawiedliwości.
Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o sprawcach szczególnie niebezpiecznych. Podstawą badania będzie zgodność tego aktu z wzorcami określającymi podstawowe prawa człowieka, takie jak prawo do wolności osobistej. Mają one charakter uniwersalny i wzorce kontroli są bardzo zbliżone zarówno w konstytucjach innych państw Unii Europejskiej, jak i w europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja).
Tworząc tę ustawę, kierowaliśmy się standardami wyznaczanymi przez trybunały konstytucyjne innych państw członkowskich i Europejski Trybunał Praw Człowieka (Trybunał). Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, który zapewni jak najlepszą ochronę społeczeństwa.
Punktem wyjścia dla mnie w tej ocenie jest przede wszystkim kwestia, czy należało w ogóle rozpoczynać tak trudną debatę.
Problem poważnych przestępców, których nieleczone zaburzenia psychiczne powodują ciągłe zagrożenie, istnieje i jest bardzo poważny. Ustawodawca ma obowiązek zareagować na to zagrożenie ze względu na odpowiedzialność polityczną, ale przede wszystkim ze względu na odpowiedzialność prawną związaną z ochroną praw człowieka. Na taki obowiązek państwa wskazał Trybunał w wielu orzeczeniach. Jedno z nich było wydane w sprawie Branko Tomasic przeciwko Chorwacji.
W postępowaniu tym chodziło o człowieka, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta