Zmiany w offsecie: za sprzęt i uzbrojenie zapłacimy więcej
Nowelizacja przepisów może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i spowolnić modernizację polskiej armii – twierdzą Marta Frąckowiak i Jarosław Witek.
Przygotowana przez rząd i skierowana do prac parlamentarnych nowelizacja ustawy offsetowej wynika z konieczności dostosowania krajowych regulacji do postanowień traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i jest związana z implementacją dyrektywy obronnej 2009/81/WE. W efekcie nowelizacji offset jako mechanizm ograniczający wolną konkurencję będzie traktowany jako wyjątek, co może oznaczać konieczność odwrócenia wieloletniej praktyki w tym zakresie. Powyższe nie może jednak oznaczać jednoczesnego zaostrzenia zasad korzystania z offsetu w każdym przypadku, gdy uznamy dopuszczalność jego zastosowania. W przeciwnym razie efektywne osiągnięcie celów offsetu nie będzie możliwe.
Nowe podejście
Zgodnie z nowelizacją offset traci charakter mechanizmu kompensacyjnego (co odzwierciedla choćby zmiana tytułu ustawy), a więc instrumentu rekompensującego gospodarce państwa konieczność dokonania zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego (zazwyczaj o znacznej wartości) za granicą z uwagi na brak takich produktów w ofercie krajowego przemysłu obronnego. Implementując postanowienia prawa europejskiego, offset ma służyć przy tym osiągnięciu nowego celu, tj. ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa. Ochrona ta ma się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta