Ile sekretów w arbitrażu
Osoba naruszająca ciążący na niej obowiązek zachowania poufności ponosi odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.
Poufność jest postrzegana jako nieodłączna cecha arbitrażu handlowego. Przedstawiana jest jako zaleta sądownictwa polubownego, która odróżnia je od jawnego – co do zasady – postępowania przed sądem powszechnym. W szczególności przedsiębiorcy zwracają uwagę na ten aspekt arbitrażu, który pozwala im na prowadzenie sporów z dala od ciekawskich spojrzeń dziennikarzy, oraz konkurencji czyhającej na ujawnienie w trakcie postępowania sekretów handlowych stron.
Waga woli stron
Warto jednak podkreślić, że w prawie polskim brak jest normatywnej podstawy obowiązku poufności w arbitrażu, gdyż zagadnienie to nie zostało uregulowane ustawowo. Zatem źródłem poufności arbitrażu w Polsce może być wyłącznie wola stron. Strony mogą albo wprost zawrzeć w umowie postanowienie o objęciu postępowania arbitrażowego poufnością, albo zdać się na postanowienia dotyczące poufności postępowania zawarte w wybranym przez nie regulaminie arbitrażowym. Dlatego też w celu określenia zakresu poufności, konieczne jest każdorazowe badanie w tym zakresie treści umowy stron i właściwego regulaminu postępowania.
Poufność w arbitrażu handlowym można zdefiniować jako obowiązek zachowania w tajemnicy okoliczności dotyczących postępowania arbitrażowego. Poufność wynika z zaciągniętego przez określone podmioty (strony, arbitrów) zobowiązania, że powstrzymają się od ujawniania osobom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta