Współpracę można zakończyć z wielu różnych powodów
Prawo wypowiedzenia bezterminowej umowy nie ogranicza się do nadzwyczajnych okoliczności. Jeśli szef wskaże w oświadczeniu kilka przyczyn swojej decyzji, wystarczy, że sąd przekona jedna z nich.
Przy wypowiadaniu pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony ważne jest nie tylko zachowanie wymogów formalnych, ale także i odpowiednie uzasadnienie.
Konieczność wykazania zasadności tej decyzji to poważne ograniczenie swobody pracodawcy w kształtowaniu własnej polityki kadrowej. Nie można bowiem całkiem swobodnie zwolnić z pracy osoby zatrudnionej na czas nieokreślony. W razie procesu trzeba jeszcze udowodnić, że wypowiedzenie jej umowy miało konkretną przyczynę.
Powszechny tryb
Podkreślić jednak trzeba, że wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę. Jego podstawą nie muszą zatem być jakieś szczególne czy nadzwyczajne okoliczności. Warto to podnosić w postępowaniu przed sądem pracy. Wskazywał na to również Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2001 r. (I PKN 715/00), stwierdzając, że wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób jej rozwiązania. Przyczyna wypowiedzenia nie musi w związku z tym mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości.
Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę nie zostały nawet przykładowo podane w prawie pracy. Dlatego tak istotne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta