Sądy się zgadzają, fiskus niekoniecznie
W orzecznictwie prezentowany jest pogląd, że brak ograniczenia prawa do odliczenia VAT dotyczy nie tylko firm zajmujących się odsprzedażą samochodów. Ważny jest cel, jakim kierował się podatnik przy zakupie pojazdu, a nie charakter, przedmiot czy rodzaj prowadzonej działalności.
Stanowisko, zgodnie z którym firma może odliczyć 100 proc. VAT z faktur zakupu samochodu przeznaczonego na wygraną w konkursie, potwierdzają sądy administracyjne. Przedstawione poniżej wyroki odnoszą się wprawdzie do poprzedniego brzmienia przepisów, ale jednak zachowują swoja aktualność.
W zgodzie z regulacjami unijnymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w orzeczeniu z 17 kwietnia 2013 r. (I SA/Gd 383/13) wskazał, że zestawienie i porównanie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a ustawy nowelizującej (obecnego art. 86a ust. 3 ustawy o VAT) i art. 2 lit. a decyzji wykonawczej, upoważniającej Polskę do wprowadzenia szczególnego środka będącego odstępstwem od art. 26 ust. 1 lit. a i art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzU UE L 265/24), prowadzi do wniosku, że polski ustawodawca, realizując upoważnienia zawarte w decyzji Rady UE, naruszył granice tego upoważnienia. W treści decyzji znalazł się bowiem jasny zapis, że ograniczenie nie ma zastosowania do pojazdów zakupionych w celu odsprzedaży. Tymczasem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta