Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie pieniądze są równie bezpieczne jak euro

24 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój
Marzena Sadecka, dyrektor ds. poligrafii PWPW SA. Z PWPW związana od 1999 r., przez wiele lat pracowała jako główny specjalista  ds. zabezpieczeń dokumentów. Obecnie nadzoruje dział produkcji banknotów. Jest zaangażowana w prace nad modernizacją polskich banknotów. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego skupiającego m.in. ekspertów w dziedzinie badania dokumentów.
źródło: materiały prasowe
Marzena Sadecka, dyrektor ds. poligrafii PWPW SA. Z PWPW związana od 1999 r., przez wiele lat pracowała jako główny specjalista ds. zabezpieczeń dokumentów. Obecnie nadzoruje dział produkcji banknotów. Jest zaangażowana w prace nad modernizacją polskich banknotów. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego skupiającego m.in. ekspertów w dziedzinie badania dokumentów.

Marzena Sadecka | Wystarczy obejrzeć i dotknąć banknot, aby zyskać stuprocentową pewność, że jest on autentyczny
– mówi Agnieszce Kamińskiej dyrektor ds. poligrafii Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Czy każdy z nas może odróżnić banknot autentyczny od fałszywki?

Marzena Sadecka: Główna zasada projektowania zabezpieczeń w banknotach i dokumentach jest taka, że projekt musi zawierać elementy zabezpieczające możliwe do weryfikacji na każdym poziomie. Poziom pierwszy to zabezpieczenia, które są skierowane do każdego obywatela i możliwe do sprawdzenia bez pomocy jakichkolwiek urządzeń. Zabezpieczenia poziomu drugiego adresowane są do szerszego grona uczestników obrotu gotówkowego, np. sprzedawców w sklepach. Wymagają one użycia prostych narzędzi, np. lampy UV czy lupy. Poziom trzeci zabezpieczeń adresowany jest do ekspertów i wykorzystywany przy ekspertyzach fałszywych banknotów przez policję, specjalistów NBP czy PWPW SA. Zarówno obecna seria, jak i zmodernizowana zawiera zabezpieczenia, które można zweryfikować bez potrzeby stosowania specjalnych urządzeń.

Kiedy po obejrzeniu banknotu stwierdzimy, że brakuje mu któregoś z zabezpieczeń, to znak, iż mamy do czynienia z fałszywką

Jakie są najprostsze metody oceny, czy banknot jest autentyczny?

Podstawowym i jednocześnie jednym z ważniejszych zabezpieczeń papierowego pieniądza jest znak wodny, który powstaje na etapie produkcji samego papieru. Znajduje się on po lewej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9796

Wydanie: 9796

Spis treści

Media planet

Zamów abonament