Spółka wypłacająca dywidendę rzeczową nie uzyskuje przychodu
Zysk przekazany akcjonariuszom w formie niepieniężnej, podobnie jak w pieniądzu, jest neutralny podatkowo. Jest to jednostronna, nieodpłatna czynność prawna i nie może być uznana za zbycie rzeczy. Prowadzi jedynie do uszczuplenia aktywów podmiotu zobowiązanego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 18 lutego 2014 r. (I SA/Wr 2375/13).
Spółka zamierza wypłacić dywidendę niepieniężną poprzez nieodpłatne przekazanie prawa własności nieruchomości na rzecz akcjonariuszy. We wniosku o interpretację zwróciła się z pytaniem, czy wypłata dywidendy niepieniężnej jest odpłatnym zbyciem rzeczy w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o CIT oraz czy powoduje powstanie przychodu stosownie do art. 12 ust. 1 tej ustawy.
Zdaniem spółki, wypłata dywidendy w tej formie nie może być uznana za odpłatne zbycie rzeczy (w szczególności za jej sprzedaż). Dywidenda rzeczowa jest zobowiązaniem jednostronnie zobowiązującym i brak tu świadczenia wzajemnego. Ponadto, wskutek nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości w ramach realizacji dywidendy nie powstanie przychód do opodatkowania. Wypłata powoduje w rzeczywistości obniżenie wartości majątku spółki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta