Ustawa sugeruje metodę nabycia
Przepisy bilansowe wskazują poszczególne przypadki połączenia spółek, w których zasadne będzie zastosowanie drugiego sposobu ujęcia tego typu transakcji, czyli łączenia udziałów.
Piotr Urbański
Połączenie spółek może nastąpić w dwóch formach, tzn. poprzez:
1) przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą, za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej, tj. łączeniem przez przejęcie;
2) zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki, tj. łączeniem przez zawiązanie nowej spółki (art. 492 kodeksu spółek handlowych).
Spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi, jednak spółka osobowa nie może być spółką przejmującą lub spółką nowo zawiązaną.
Ważny dzień wpisu do rejestru
Nowo zawiązana spółka lub spółka przejmująca z dniem wpisania połączenia do rejestru wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej lub spółek przeprowadzających łączenie poprzez zawiązanie nowej spółki. Spółka przejmowana lub spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane w dniu wykreślenia z rejestru, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta