Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można stosować uproszczenia

24 marca 2014 | Ekspert księgowy
Ewidencja księgowa
źródło: Rzeczpospolita
Ewidencja księgowa
Ewidencja księgowa
źródło: Rzeczpospolita
Ewidencja księgowa
Ewidencja księgowa
źródło: Rzeczpospolita
Ewidencja księgowa

Spółki, których sprawozdania nie podlegają audytowi, mają prawo wyceniać produkcję w toku według kosztów bezpośrednich powiększonych o pośrednie, niezależnie od wykorzystania mocy produkcyjnych. Ograniczeniem będzie cena sprzedaży netto.

Produkcja w toku to ta część produkcji przedsiębiorstwa, która nie została ukończona na koniec okresu rozliczeniowego. Obejmuje ona produkty lub usługi w fazie wytwarzania, na które poniesiono nakłady (zakupione materiały lub usługi obce, zapłacone lub należne wynagrodzenia pracowników itp.), lecz które nie osiągnęły jeszcze statusu wyrobów gotowych. Produkcję w toku wraz z półfabrykatami zalicza się do produkcji niezakończonej przedsiębiorstwa. Przyjmuje się, że półfabrykatem można określić produkt nieukończony, który przeszedł określone fazy procesu technologicznego i nadaje się do zmagazynowania, czyli można go zewidencjonować ilościowo i wartościowo. Produkt niespełniający tych warunków zaliczany jest do produkcji w toku.

Stan produkcji w toku co do zasady (art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości) wycenia się według rzeczywistego kosztu wytworzenia, przy czym co najmniej na koniec każdego roku obrotowego stan produkcji niezakończonej jest potwierdzany spisem z natury w myśl art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości.

Trzeba wyodrębnić główne składowe

Niezależnie od tego, czy spółka stosuje uproszczenie w zakresie wyceny produkcji w toku czy też nie (z wyjątkiem braku wyceny produkcji niezakończonej, o czym więcej w dalszej części artykułu), powinna w ewidencji finansowo–księgowej zapewnić wyodrębnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9796

Wydanie: 9796

Spis treści

Media planet

Zamów abonament