W jaki sposób ustalić cenę przejęcia
W zależności od rodzaju instrumentów, jakie spółka przejmująca emituje w zamian za kontrolę nad podmiotem przejmowanym, różnie należy podejść do określenia wartości godziwej na dzień wymiany.
Jeżeli na potrzeby połączenia spółka przejmująca emituje instrumenty kapitałowe, to ich cena rynkowa na dzień transakcji będzie jednocześnie wartością godziwą. W przypadku, gdy nie będzie możliwości określenia ich wartości rynkowej, należy w inny sposób ustalić ich wartość godziwą. Bardzo często porównuje się wtedy wartości emitowanych instrumentów kapitałowych do spółek z tej samej branży, funkcjonujących na zbliżonych zasadach rynkowych.
Na kapitał zapasowy
Nadwyżkę wartości rynkowej wyemitowanych instrumentów nad wartością nominalną odnosi się na kapitał zapasowy. Z uwagi na to, że potrzebny do uzyskania kontroli czas zależny jest od wielu czynników, cenę rynkową wyemitowanych udziałów przyjmuje się z dnia, w którym wszystkie istotne warunki transakcji, w tym także relacja wymienna udziałów, zostały ogłoszone. Gdy cena rynkowa w tym czasie podlega znacznym wahaniom, wówczas jako cenę rynkową można przyjąć średnią cenę rynkową z miesiąca poprzedzającego i miesiąca następującego po dniu ogłoszenia wszystkich kluczowych warunków połączenia.
W przypadku nabycia własnych udziałów w celu połączenia lub nabycia udziałów spółki przejmowanej, za cenę przejęcia należy przyjąć cenę nabycia tych udziałów.
Jeżeli na potrzeby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta