Obowiązek powstaje tylko po stronie udziałowca
Wypłata dywidendy niepieniężnej w postaci autorskich praw majątkowych do znaków towarowych jest neutralna podatkowo dla spółki, która ją wypłaca.
W lipcu 2013 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów ustawy o CIT w zakresie skutków przeniesienia autorskich praw majątkowych do znaków towarowych na akcjonariuszy w związku z obowiązkiem wypłaty dywidendy.
Firma prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej i dysponuje zyskiem wygenerowanym w latach poprzednich, zgromadzonym częściowo także na kapitale zapasowym. Planuje podjąć uchwałę o wypłacie na rzecz akcjonariuszy dywidendy w formie niepieniężnej – w postaci autorskich praw majątkowych do znaków towarowych. Wartość księgowa praw odpowiadałaby kwocie zobowiązania spółki z tytułu podzielonego zysku. Spółka uważała, że uregulowanie zobowiązania z tytułu wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej jest dla niej podatkowo neutralne, tj. nie powoduje powstania ani przychodu, ani kosztu uzyskania przychodu.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Stwierdził, że przeniesienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta