Jak uzyskać wsparcie na inwalidów
Tylko organ orzekający o niepełnosprawności lub lekarz specjalista mogą oceniać, czy u konkretnej osoby wystąpiło szczególne schorzenie, oraz potwierdzać tę okoliczność.
- Czy, wyliczając wskaźniki według ustawy o rehabilitacji, w deklaracji INF-1, DEK-IIa i w poz. 37 i 38 druku Wn-D, pracownika niepełnosprawnego lub pełnosprawnego w czasie nieobecności usprawiedliwionej lub nieusprawiedliwionej należy wliczać do stanu zatrudnienia, jeśli jego absencja trwa kilka dni?
Tak.
Zgodnie z art. 21 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) do liczby pracowników nie wlicza się niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz – jeżeli nie są to osoby niepełnosprawne – zatrudnionych:
- na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
- przebywających na urlopie rodzicielskim,
- przebywających na urlopach wychowawczych,
- nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
- będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
- nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
- przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy (wyłączenie to nie obejmuje osób przebywających na urlopach bezpłatnych udzielonych na podstawie art. 174 k.p., gdyż szef może udzielić takiego urlopu na wniosek pracownika, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta