Wynagrodzenie prawie jak za urlop
Przy czasie wolnym udzielonym w wymiarze o połowę wyższym, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, rozstrzygnięcia wymaga sposób ustalenia tego wynagrodzenia.
Przesądza o tym § 5a rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odpraw, odszkodowań, dodatków wyrównawczych i innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm., dalej rozporządzenie o wynagrodzeniach). Zgodnie z tym przepisem przy ustalaniu wynagrodzenia za pełny miesięczny wymiar czasu pracy w przypadku określonym w art. 1512 § 2 k.p. (tj. przy udzieleniu czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe bez wniosku pracownika, w wymiarze o połowę wyższym) stosuje się odpowiednio § 5 rozporządzenia o wynagrodzeniach. W efekcie, aby ustalić wynagrodzenie za czas wolny udzielony za nadgodziny w wymiarze o połowę wyższym, stosuje się zasady obowiązujące przy wynagrodzeniu za urlop. Z tym że składniki ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym doszło do oddania czasu wolnego.
PRZYKŁAD
Pan Krzysztof jest objęty trzymiesięcznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta