Nadgodziny warto szybko rozliczyć
Pracodawca nie musi wypłacać dodatku za przekroczenie dobowej normy czasu pracy tylko wtedy, gdy przed terminem płatności najbliższej pensji pracownik złoży wniosek o odbiór czasu wolnego albo szef udzieli mu go z własnej inicjatywy w wymiarze o połowę wyższym.
Co do zasady oddanie czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe zwalnia pracodawcę z wypłaty dodatku za tę ekstrapracę. Nie zawsze jednak taka forma rekompensaty jest opłacalna dla zatrudniającego. Przy czym swoboda wyboru sposobu zadośćuczynienia dotyczy wyłącznie godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub z przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy. Co do zasady na taki krok nie można sobie pozwolić przy godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy, a więc przy nadliczbówkach powstałych wskutek pracy realizowanej w zakresie 8 godzin w dniu wolnym od pracy dla etatowca. Za aktywność w takim dniu szef musi w zamian udzielić podwładnemu innego dnia bez zadań. Nieudzielenie go, a tym samym zrekompensowanie pracy w takiej dniówce dodatkiem do wynagrodzenia, może nastąpić tylko wyjątkowo, gdy obiektywnie nie da rady oddać podwładnemu dnia wolnego.
Za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub z przedłużonego dobowego wymiaru kodeks pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta