Jak sprawnie restrukturyzować biznes
Na skutek przekształcenia na nową spółkę przechodzą wszelkie dotychczasowe prawa i obowiązki poprzednika. Warto się zastanowić, czy forma, w której przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, jest dla niego optymalna pod względem prawnym i podatkowym.
Joanna Lentka Michał Bogacz
Do dyspozycji przedsiębiorców są różne formy spółek osobowych i kapitałowych. I choć nie wszystkie będą dostępne dla każdego rodzaju biznesu, to warto się zastanowić, czy forma, w której obecnie przedsiębiorca prowadzi swoją działalność, jest dla niego użyteczna. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wybór spółek osobowych (najczęściej jawnej i komandytowej). Wynika to głównie z kwestii opodatkowania w spółkach kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna). Dochód wspólników jest w nich w zasadzie opodatkowany podwójnie – po raz pierwszy na poziomie spółki, a następnie na poziomie każdego wspólnika. Odstrasza także zwiększony zakres obowiązków sprawozdawczych oraz wyższe co do zasady koszty ogólnego zarządu.
Spółki osobowe także nie są pozbawione wad. Najważniejszą (z punktu widzenia wspólnika) jest subsydiarna odpowiedzialność za zobowiązania spółki, a zatem możliwość zapłacenia z majątku osobistego za zobowiązania spółki. Mimo to w wielu przypadkach korzyści podatkowe mogą przeważać nad wadami spółek jawnych.
Kontynuacja
Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej nie jest zastrzeżona wyłącznie dla nowych podmiotów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta